czwartek, 23 sierpnia 2012

Konwersja obrazu gry .iso do .cso (kompresja) i odwrotnie (dekompresja)

Zauważyłeś, że któraś gra przycina na Twoim PSP? Czynników może być wiele, np. zbyt wolna karta pamięci (o kartach będzie osobny post), ale najczęściej przyczyną jest format w jakim pobraliśmy grę na naszą kartę pamięci. Otóż prościej mówiąc nasze PSP potrzebuje o wiele więcej czasu na odczytanie danych zawartych w skompresowanym obrazie (.cso) niż normalnym (.iso). Dlatego też w tym poradniku nauczymy się dekompresować obrazy .cso tak aby uzyskać analogiczny obraz .iso.
Zanim jednak do tego przejdziemy, musimy również wiedzieć, że przy niektórych grach korzystne jest dokonanie odwrotnej operacji czyli kompresji. Wiele gier działa normalnie przy skompresowanym obrazie .cso, który pozwala nam zaoszczędzić nieco cennego miejsca na karcie pamięci. Pierwszym z brzegu przykładem takiej gry którą swobodnie możemy skompresować jest Loco Roco czy Fifa Street.


Zacznijmy więc od kompresji (.iso -> .cso).

Będziemy potrzebować:
- konwertera YACC (do pobrania tutaj)
- obrazu .iso

1. Wybieramy "wejściowy plik iso" klikając na odpowiednią ikonkę (program jest po polsku więc nie powinno sprawić to trudności)
2. Ustawiamy folder wyjściowy, gdzie pojawi się nasz skompresowany obraz (zazwyczaj domyślna ścieżka to ten sam folder gdzie jest obraz iso, więc nic nie trzeba zmieniać)
3. Upewniamy się, że wyjściowy format ustawiony jest na CSO a stopień kompresji na 9 (najwyższy)
4. Możemy, ale nie musimy ustawić priorytet dla procesora. Najlepiej jednak ustawić na wysoki, gdyż wszystko skompresuje się szybciej.
5. Klikamy duży przycisk Start!
6. Cieszymy się znacznie mniejszym obrazem gry i zaoszczędzonym miejscem.

Screeny z programu:
prawidłowo ustawiony program

program po dokonaniu kompresji


porównanie pliku sprzed i po kompresji, widać sporą różnicę :)

Dekompresja (.cso -> .iso) odbywa się niemal identycznie, należy jedynie w programie wybrać zakładkę "Dekompresja" i wybrać odpowiedni plik cso do kowersji po czym kliknąć Start!.

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instalowanie motywów .ctf na sofcie 6.60

W tym poradniku pokażę Wam jak łatwo zainstalować motywy w foramcie .ctf. Jest to banalnie proste, a takie motywy wyglądają o niebo lepiej n...